wiadomosci-sosnowiec.pl

Co powinno się wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Co powinno się wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

17.11.2020, 16:24

16 listopada, od praktycznie 25 lat świętuje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji uzgodniony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem tolerancji na co dzień ma kontakt wiele osób i właśnie ta data ma to sygnalizować. Jest to między innymi apelowanie do ważnych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, aby znaleźli wyjście z tego występującego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, żeby wyeliminować nietolerancję poprzez nauczanie, ale też prowadzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu promowanie tolerancji i skłonienie do braku gnębienia osób skrzywdzonych z wielu powodów.

Systematycznie pojawiające się zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były spowodowane stworzeniem tego rozwiązania. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, zmagają się właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni kilku lat. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają pomóc w odnalezieniu głębszych przyczyn pojawiania się nietolerancji, ale również mają komunikować, jak niepokojące są oznaki nietolerancji dla osób dręczonych. Żeby dowiedzieć się, czym właściwie jest respektowanie nie swoich praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz uznawanie różnic indywidualnych, potrzebne są tego rodzaju akcje, które zdecydowanie okazują się pomocne w tym zakresie. Ma także kształcić, nauczyć uznania różnorodności względem kultur, zrozumienia innych ludzi, a także celem tego typu działań jest umiejętności słuchania.


Jak w naszym kraju obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Ogólny apel ogłosili prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to proszą o zapobieganie werbalnej i fizycznej agresji wynikającej z homofobii i rasizmu, ale i również okazują potężne oparcie dla tych osób. Pod ogólnym apelem wstawił się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski zasygnalizował, że solidarność dnia 16 listopada będzie obwieszczana przez wywieszanie tęczowych flag, jak i podświetlania wielu budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został oświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij