wiadomosci-sosnowiec.pl

Start roku szkolnego a epidemia Covid-19

Start roku szkolnego a epidemia Covid-19

01.09.2020, 09:54

We wrześniu dzieci mają wrócić do przedszkoli oraz szkół, jednakże ciągle niepewność budzi pandemia Covid-19, z którą zwalcza się od początku roku. Na pewno to, że od marca dzieci uczą się online, było jedną z przyczyn, dzięki którym udało się powstrzymać niekontrolowany wzrost pandemii w Polsce. Ale czy epidemia w tej chwili wydaje się być już tak uspokojona, żeby pozwolić dzieciom uczęszczać na zajęcia i przygotować do użytku żłobki, przedszkola oraz szkoły?

Dwie strony medalu

Nie ma łatwego stwierdzenia, co będzie odpowiedniejsze - zaproszenie dzieci do budynków oświatowych, czy mus kontynuowania nauki w domu. Chociażby osoby mające wątpliwości i epidemiolodzy upierają się, że przecież to akurat maluchy najłatwiej przenoszą przeróżne bakterie oraz wirusy, a oświatowe budynki bywają niestety miejscem, gdzie rozwijają się infekcje. Bardzo dobrze wszyscy to znamy - na lekcje przybędzie jedno dziecko z przeziębieniem i dalej choruje dużo więcej maluchów.

Z drugiej strony zatwierdzono całą masę zasad, do których powinny się stosować szkoły, by móc przyjąć z powrotem swoich uczniów. Aczkolwiek czy mamy pewność, że najmłodsi uczniowie będą w stanie działać zgodnie z obostrzeniami? Czy to idealne rozwiązanie, żeby znaczna grupa uczniów była w jednej klasie? Epidemiolodzy twierdzą, że niezupełnie.

Przez naukę z domów narzekają różni uczniowie i ich opiekunowie. Przede wszystkim koronawirus zadział na uczniów liceów, którzy upierają się, że przez jakiś okres internetowych lekcji mogą być nie za dobrze przygotowani do matur (choć aktualnie matura nie przebiegła jakoś tragicznie). Ważne jest jednakże to, iż nie każdy nastolatek ma komputer i Internet. W rodzinach wielodzietnych jest tak, że w domu będzie wyłącznie jeden sprzęt komputerowy. Opiekunowie mogą mieć zatem zagwozdkę przy zapewnianiu swoim dzieciom nauki zdalnej w tej samej chwili.

Kluczowe okazują się także relacje ze społeczeństwem. Placówki szkolne stanowią ważny czynnik w rozwoju psychicznym nastolatków. W oświatowych budynkach poznajemy funkcjonowanie wśród innych ludzi i ponadto możemy nawiązywać przyjaźnie. Rzecz jasna w obecnej chwili kwestie życia społecznego mogą okazać się niespecjalnie ważne, ponieważ głównie ważne będzie dobre samopoczucie dzieci, ich opiekunów i pedagogów.

To od uczniów oraz nauczycieli zależeć będzie sporo

Szerzenie się epidemii zależy pewnie od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zasad wskazanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz od tego czy nauczyciele są w stanie to wykorzystywanie przepisów przypilnować. Jedni obstają, iż zaproszenie dzieci do szkół da nam znaczny postęp choroby, więc w związku z tym szkoły zostaną wstrzymane za moment. Należy obserwować stale sprawę, bowiem z początku nadchodzącego miesiąca wiele jeszcze może się zmienić.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij