wiadomosci-sosnowiec.pl

Walka z zanieczyszczeniem powietrza

Walka z zanieczyszczeniem powietrza

19.11.2020, 15:11

Dzień Czystego Powietrza obchodzony był raptem parę dni temu.Z tego względu należy nabrać trochę refleksji nawiązujących do sporego problemu, który pojawia się na terenie całej Polski. Mowa tu bezsprzecznie o smogu, który może być dla ludzi naprawdę bez granic groźny. Organiczne trucizny, które wdychamy niemal każdego dnia, mają niewątpliwie związek z przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już bez mała rok. Stanowczo warto regularnie objaśniać czym jest zatrucie środowiska lub też jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza w kilku programach telewizyjnych poruszony został ten właśnie temat. Należy przede wszystkim orientować się, że aktualnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim wrócił także problem ze smogiem. Sposobem jak okiełznać zanieczyszczeniu powietrza jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w domach, o czym powiadomił nas Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeśli nie zdemontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


W dodatku, w walkę ze zdegradowanym powietrzem przyłączył się także Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny oświadczył, że uskuteczniana przez tę spółkę energia za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi również tego, iż problem ze smogiem a także z COVID można ze sobą wyraźnie połączyć. Plaga SARS-CoV-2 dała o sobie znać początkowo w lokalizacjach o niebywale wysokiej degradacji powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


W aspekcie smogu bez wątpienia należy również wiedzieć, co zasadniczo jest najistotniejszą przyczyną. Tak więc jest to tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wszystkich kwestii jest niepojęcie ważna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia oraz otaczające nas każdego dnia, zdrowe środowisko.

Brak komentarzy

Zostaw komentarz

Wyślij